(0212) 555 10 40
(0212) 555 10 40
(0212) 555 10 40

Tahta Kurdu İlaçlaması

Tahta kurdu, eklembacaklılar sınıfından bir tür haşeredir. Genelde iki kanatlıdır ve sert kabukludurlar. Otla beslenen tahta kurdu insanlara bulaşmaz. Diğer adları ağaç kurdudur. Genel olarak bitki türü bol olan yeşil ve açık otlak, çayırlık, orman, tarla gibi alanlarda yaşarlar. Çoğu kanatlıdır ve farklı boy ve türlerdedirler. Tahta kurdu adından da anlaşılacağı gibi her türlü ağaçtan yapılma eşyaya gelir ve zarar verici boyuttadır. Rutubeti ve serin ortamları sever. Baş, göğüs ve karın bölümlerinden oluşurlar. Dış etken ve tehlikelerden zırhları ile kolayca korunurlar. 6 ayaklıdırlar ve her yere tırmanabilirler. Ülkemizde 2-3 mm boyundadırlar.

tahta kurduAğaç, tahta, mobilya gibi maddeler ana besin kaynaklarıdır. Parke, kereste, gemi ve ağaç işleriyle ilgili imalathane, atölye ve fabrikalarda sıkça bulunurlar. Geceleri aktif ve hareketli olmayı tercih ederler. Tek seferde 70-80 adet yumurta bırakır. Tahta kurtları insanların yaşam alanlarında ki birçok eşyaya zarar verirler. Bazen evlerimizde ki mobilya, ahşap eşyalar, parkeler, kapı ve pencereler içine yerleşerek bu eşyaların çürümesine neden olurlar. Ağaç malzemeli eşyalarda en dayanıklı ağaçlar olan sedir, ardıç ve porsuk kullanılmalıdır. Aksi halde ev ve iş yerindeki tüm mobilyalar çürüyecektir. Tahta kurtları mobilyaların kumaş ve dolgu malzemeleri içerisinde yuvalanır ve yerleşirler. Seslerini duyarak onları fark etmek mümkündür. Genelde eşyaları kemirirken ses çıkarırlar. Yaz aylarında daha sık görülen tahta kurdu ile mücadele için, haşere ilaçlama düzenli olarak zamanında yapılmalıdır. Fakat bu haşereler yılın her ayında da görülmektedir.

Kısa zaman aralıklar ile düzenli olarak profesyonel bir ilaçlama şirketi tarafından iç ve dış mekanlar tahta kurduna karşı ilaçlatılmalıdır. Çünkü bireysel mücadele kesin sonuç vermeyecektir. Kemirip yuva yaptıkları oyuklara yumurtalarını bırakırlar. Gemilerde açtıkları delikler ile geminin batmasına ve büyük zarar almasına neden olur ve bulundukları yerlerde tehlike saçabilirler. Çiftçiler için büyük sıkıntıdırlar çünkü oldukları yerdeki yeşilliği ve ürünleri de kuruturlar. Soğuk havalarda ve aylarda genelde kabuklarına ve yuvalarına çekilerek dinlenir ve korunurlar. Ahşabın içine saklandıkları yerlere ve çoğalabilecekleri yuva ve yumurta barınan noktalara başta olmak üzere tüm iç ve dış mekana ilaçlama yapmak gerekir. Tahta kurtları zor öldüğü için ilaçlaması periyodik olarak belirtilen günlerde yapılmalıdır. Tahta kurdu geceleri daha hareketli iken, gündüzleri de kendini korumak amacıyla yuvalarında saklanır. Tahta kurdu ilaçlama işlemi için etkili ve kaliteli ilaçların kullanılması gereklidir.

Posted in Böcek • • Sayfa Başına Dön

Write a comment