(0212) 555 10 40
(0212) 555 10 40
(0212) 555 10 40

Karınca İlaçlaması

Karıncalar formicidae familyasını oluşturan zar kanatlılar takımından sosyal yaşama sahip böceklerdir. Arılar ve yaban arılarıyla birlikte bu takımı oluşturan karıncalar 110 milyon yıl önce ortaya çıkmışlar ve dünyanın her yerinde yayılmışlardır. Yeryüzündeki en kalabalık koloniye sahip topluluktur. Çok sayıda birlikte toplanır ve hareket ederler ve hızlı ürerler. 12 bin ila 14 bin türde karınca mevcuttur. Termitler ile sosyal yaşamları benzerlik gösterir. İşlem olarak termit ilaçlama ile karınca ilaçlama arasında fark bulunmamaktadır.

karıncaUfak yapılı bu canlılar oldukça çalışkandır ve toprak altında kazdıkları tünellerde derin ve büyük evlerinde toplu halde yaşarlar. Türler arasında boy ve yapıları değişmektedir. Bir kolonide milyonlarca karınca yaşar. Baş, göğüs ve karın kısmından oluşurlar. Yuva yaptıkları bölgeye yerleşir ve uzun süre burada kalırlar. Dünya üzerinde birkaç büyük ada dışında hemen her yere yayılmışlardır ve her kıtada yaşayabilmektedirler. Başında iki iri gözü ve antenleri bulunur. Kendinden kat ve kat büyük oranda yükleri rahatça taşır. Bel ve boyun kısımları zayıftır. Baş ve ağız kısmı oldukça güçlüdür. Böcekler arasında en büyük beyne karıncalar sahiptir.  Karşıdakini iyi algılar ve konumunu ona göre alabilir. Hem ot hem et ile beslenebilirler. Antenli ve düğümlü yapıları belirgindir. Birkaç mm olan boyları ile büyük işler başarırlar. Temiz hayvanlardır. En irileri 4-5 cm civarındadır. Günün birçok saatini çalışarak geçirirler. Yiyecek sıkıntısı çekmezler. Karınca yaşam alanı olarak en çok insan yaşamına girer ve besinleri yiyerek yumurtalarını bırakır. Tehlike anında keselerindeki zehirleri düşmana püskürtürler ve bunun dışında ekili alanlarda tahıl tanelerini koparıp yuvalarına götürürler. Genelde maddi zararı vardır. Koruyucu işlevli dış kas iskelet sistemleri onları dış etkenlerden korur. Üreme amaçlı olarak bahar aylarında yuvalarından dışarı çıkarlar. Milyonlarca yıl öncesinde karınca popülasyonun %1’ini oluştururken artık yakın zamanda karınca miktarı anakara bazında oldukça yüksektir. 15-20 civarında alt familyaya sahiptirler.

Türkiye’de yaşayan karıncalar 360 farklı türdedir.  Kendi grupları içinde ve genel olarak temiz ve çalışkan hayvanlar olsalar da, her yere girip çıkmaları ve pis ortamlardan geçmeleri nedeniyle eve giren karıncalar yiyecek ve eşyalara hatta insanlara mikrop taşıyabilir. Ayrıca korktuklarında zehir de saçabilirler. Bu sebeplerle karınca topluluklarını yok etmek için ilaçlama şirketinden mutlaka yardım alınmalıdır. Ortalama ömürleri 60 gün kadardır fakat çabuk ürediklerinden hızlıca iç mekanlarda yayılabilirler. Haşereler içinde en sık karşılaştığımız türlerden biri olan karıncalardan kurtulmanın kesin çözümü ilaçlama yaptırmaktır.

Posted in Böcek • • Sayfa Başına Dön

Write a comment