(0212) 555 10 40
(0212) 555 10 40
(0212) 555 10 40

Bit İlaçlaması

Bit : Genelde insan saçında yaşayan, üreyen, kanatsız ve kan emerek beslenen bir böcek türüdür. Saç biti insan vücudu dışında en fazla 2 gün yaşayabilir. Hayvanlar üzerinde yaşayamazlar. Bilinenin aksine pis ve yağlı saça değil temiz saça bulaşırlar.

bitBit Belirtileri :  saç ve baş kısmındaki şiddetli kaşınmadır. Saç biti bulaşıcıdır. Özellikle çocuklar dikkatli olamadığından sıkça bitlenir. Okul gibi toplu alanlarda bit sıkça bulaşır. Ortak eşya kullanımından kaçınmak gerekir. Eklembacaklılar ailesinden olan bitler altı bacaklıdır ve yumurtadan çıktıktan 2-3 hafta sonra olgunlaşır. Saç biti, kıl biti ve elbise biti vardır. İsmine göre yaşam alanı değişir. 2-3 mm büyüklüğünde olan saç biti, daha ufak olanı kıl biti, 4 mm kadar olanı elbise bitidir. Vücudun tüysüz bölgelerinde yaşayan elbise bitleri tifüs mikrobu yayabilir. En fazla etkilenen grup hem dikkatsiz olmaları hem de okul ve yuvada ortak eşyaları kullanmalarından dolayı çocuklardır. Kişiden kişiye çok hızlı bir şekilde yayılırlar. Kulak arkası, ense kökü ve saç aralarına yumurtalarını bırakırlar. Bir bit en fazla 3 hafta yaşar. İlk belirti kaşınma, ikinci belirti kafa derisine bakıldığında görülen ufak siyah noktalar. Birçok bit sağlığı tehlikeye sokmaz. Vücut bitleri tifüs saçabilir. Bitler kendiliğinden vücudumuzu terk etmez. Başa sürülen özel ilaçlar sayesinde daha sonra tarayıp bekleyerek bitlerden arınmak mümkün. İnsan ve hayvan üzerinden kan emerek beslenen bu parazitler, gece daha aktiftir ve gece saldırıya geçer. En kesin çözüm bit ilaçlaması yaptırmaktır. Genel olarak bitten insana bulaşan hastalıklar şunlardır: Tifüs, humma hastalığı, alerjik hastalıklar, iltihaplı deri lekeleri, deri döküntüsü gibi birçok hastalığa neden olur. İnsanlarda ve hayvanlar halsizlik ve iştahsızlık yapar. Bitin ısırdığı yerlerde kızarmalar, morluklar ve iltihaplı akneler oluşur. Bit ilaçlaması her bit türü için farklıdır. Saç ve vücut biti farklıdır. Bu nedenle profesyonel bir ilaçlama şirketi çağrılmalıdır.

Kirli beyaz, sarı, kahverengi veya siyah renklerde görülür. Bazılarında göz bulunmaz. Kan kaybına da yol açar. Bitler ışıktan kaçtığından iyice göremeyebiliriz fakat oval beyaz yumurtaları hemen göze çarpar. Saç biti ilacı bitlerin tekrarlanmasını da önleyici özellikte olmalı ve saç yapısına zarar vermemelidir. Krizantem çiçeğindeki bir madde bu tür ilaçlarda kullanılmaktadır. Bazı ilaçların etkisi birkaç haftaya kadar sürmektedir. Kullanımı kolay, toksik etkisi olmayan ve tekrarlanmasını önleyen bit ilaçları kullanılması tavsiye edilmektedir.

Posted in Böcek • • Sayfa Başına Dön

Write a comment